خانه / مهندسی صنایع / پروژه های درسی صنایع / طراحی ایجاد صنایع / راه اندازی یک کسب و کار بدون واسطه

راه اندازی یک کسب و کار بدون واسطه

راه اندازی یک کسب و کار بدون واسطه !

واسطه های معاملات بازرگانی کارهایی زیادی را انجام می دهند، از معرفی خریدار به فروشنده گرفته تا مدیریت هر یک از جزئیات قانونی و مالی که در حین انجام معاملات مطرح می شوند. هنگامی که بدون واسطه کسب و کاری را خریداری می کنید، گویی بدون حضور دلال معاملات ملکی به خریداری یک خانه پرداخته اید. در عوض کمک گرفتن از یک واسطه مسئولیت یافتن کسب و کاری که خواهان خریداری آن هستید، به عهده شما خواهد بود. و این شما هستید که باید کاغذبازی های قانونی و مالی را انجام بدهید و درباره قیمت با صاحبان کسب و کار چانه زنی کنید. اگر گروهی از مشاوران را گرد خود جمع آوری کنید که  به شما در این زمینه کمک کنند، فروشنده می تواند با صرف نظر کردن از معامله ای که با کمک یک واسطه صورت گرفته، حق کمیسیون را در جیب خود بگذارد و شما نیز در عوض می توانید کسب و کار مورد نظر خود را با قیمت بهتری خریداری کنید.

۱ . نوع کسب و کاری که خواهان خریداری آن هستید را مشخص کنید. اهداف و علایق شخصی خود را مورد ارزیابی قرار دهید و مدت زمانی را که در اختیار دارید را نیز تخمین بزنید. در صورتی که صاحبان جدید کسب و کار در صنعتی که نسبت به آن آگاهی کامل دارند، شرکتی را خریداری کنند، شانس موفقیت خود را به شدت افزایش می دهند.

 

۲ . درباره صنعتی که می خواهید در آن مشغول به کار بشوید، تحقیق کنید. با حضور یک واسطه و یا بدون حضور او، وظیفه تحقیقات اولیه بر عهده شما خواهد بود. کار خود را با اطمینان یافتن نسبت به این مطلب آغاز کنید که بازاری که در ناحیه جغرافیایی شما وجود دارد با کسب و کارهایی که فعالیت های مشابه دارند، اشباع نشده باشد. فعالیت خود را در صنایعی اغاز کنید که محصولات خود را فقط در یک منطقه خاص به فروش نمی رسانند و به مناطق وسیعی خدمات می رسانند. از این طریق افزایش میزان درآمد را تضمین خواهید کرد.

 

۳ . موقعیت مالی و اقتصادی خود را مورد ارزیابی قرار دهید. متوجه این مطلب باشید که میزان پولی که در واقع می توانید برای خرید یک کسب و کار کوچک هزینه کنید، چه اندازه است، سپس به تحقیق درباره این مطلب بپردازید که برای خرید یک کسب و کار در صنعت مورد نظر خود به چه میزان پول نیاز خواهید داشت. حتی اگر از یک واسطه برای خرید کسب و کار کمک بگیرید، تحقیقات لازم درباره آنچه که در صنعت مورد نظرتان اتفاق می افتد، بر عهده خود شما خواهد بود.

۴ . یک اظهارنامه مالی شخصی تهیه کنید. این سند نشان دهنده بدهکاری ها و دارایی های شما خواهد بود. صاحبان کسب و کارها اغلب برای ارزیابی خریدار احتمالی این سند را از او درخواست می کنند. خریداران می توانند به منظور تهیه این سند از مشاوران کسب و کارهای کوچک و یا از واسطه های معاملات بازرگانی کمک بگیرند.

 

۵ . در جست و جوی کسب و کارهای کوچکی باشید که صاحبانشان آنها را در معرض فروش گذاشته اند.  به این دلیل که اکثر کسب و کارهایی که برای فروش گذاشته می شوند به صورت دهان به دهان در میان اهالی آن صنعت می چرخند، از مدیران صنعت مورد نظر خود بخواهید که اگر کسب و کاری برای فروش گذاشته شده، به شما اطلاع بدهند. به منظور انجام این کار می توانید به اتاق بازرگانی ناحیه خود و یا سایر سازمان های مربوطه مراجعه کنید. همچنین می توانید از مجلات و روزنامه های اقتصادی و تجاری و از وب سایت های مخصوص فروش کسب و کارهای کوچک مانند وب سایت BizBuySell.comاستفاده کنید.برخی از واسطه ها نیز برای تبلیغ کسب و کاری که در دست فروش دارند، از آگهی های طبقه بندی شده روزنامه ها استفاده می کنند. با استفاده از نسخه های آن لاین روزنامه ها می توانید آدرس کسب و کار مورد نظر خود را به دست آورید.

۶ . کسب و کاری را انتخاب کنید و آن را به دقت مورد ارزیابی قرار بدهید. به یکی از صاحبان کسب و کارهای کوچک نزدیک شوید و علاقه خود به خرید کسب و کار او را با پیشنهاد امضاء یک قرارداد محرمانه مطرح کنید. قراردادی که مطابق آن اطلاعات محرمانه کسب و کار فاش نمی شود.واسطه های معاملات بازرگانی اغلب درباره اولین روش مذاکره می کنند. در صورتی که به منظور انجام معامله از واسطه استفاده نمی کنید، مسئولیت اداره اولین جلسه به عهده خود شما خواهد بود. در صورت عدم استفاده از واسطه فروشنده کسب و کار می تواند هزینه حق کمیسیون را ذخیره کند و ممکن است به همین دلیل قیمت پایین تری را به شما پیشنهاد بدهد.

۷ . اظهارنامه مالی شخصی خود را به عنوان نشانه  تعهد برای بررسی کسب و کار آنها با جزئیات دقیق ارائه بدهید. احتمالاً خریدار باید نامه ای را برای نشان دادن تعهدات خود به فروشندگان ارائه دهد. واسطه های معاملات بازرگانی می توانند الگویی از چنین نامه ای برای شما تهیه کنند و شما می توانید چنین نامه ای را به صورت آنلاین و یا از طریق کتاب های مخصوص خرید کسب و کارهای کوچک بیابید.

 

۸ . تاریخچه کسب و کار، اظهارنامه مالی و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. نسبت به این مطلب اطمینان حاصل کنید که صاحبان کسب و کار مشتریان زیادی را برای تضمین افزایش میزان فروش گرد خود جمع آوری کرده اند، سپس میزان رشد ثابت کسب و کار و افزایش میزان فروش آن را تخمین بزنید. بسیاری از واسطه ها قبل از اینکه کسب و کاری را برای فروش بگذارند، این گونه اطلاعات را به طرز دقیقی مورد بررسی قرار می دهند. اما در صورتی که برای انجام معامله خود از واسطه استفاده نمی کنید، این کار را باید خودتان انجام بدهید. در این زمینه می توانید از مشاوران کسب و کارهای کوچک کمک بگیرید.

 

۹ . از یک حسابدار عمومی معتبر کمک بگیرید. چنین فردی بهترین گزینه ممکن برای تعیین میزان صحت و دقت اظهارنامه های مالی کسب و کارها می باشد. یک واسطه معاملات بازرگانی معمولاً در حین انجام چنین معاملاتی با شرکت هایی که خدمات حسابداری ارائه می دهند، قرارداد می بندد، اما شما می توانید به طور کلی در تیم خود چنین فردی را بگنجانید.

 

۱۰ . قراردادها و اجاره نامه های فروشندگان را مورد بررسی قرار دهید. همواره اطمینان حاصل کنید که قراردادهای بنگاه های معاملات املاک، تجهیزات و دارایی های فروشندگان قابل انتقال به صاحبان جدید هستند.  برخی از واسطه ها این گونه اطلاعات را برای خریداران احتمالی مورد بررسی قرار می دهند، شما می توانید در این زمینه با یک وکیل مشورت کنید.

 

۱۱ . به قراردادهایی که کسب و کار مورد نظر شما با کارمندان خود بسته ، توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که کسب و کار مورد نظر شما با هیچ یک از کارمندان خود وارد دعوای حقوقی نشده است و هیچ گونه مشکلی با کارمندان فعلی و کارمندان سابق خود در این زمینه ندارد. برخی از واسطه ها در این باره تحقیقاتی به عمل می آورند، اما شما می توانید این گونه اطلاعات را با مراجعه به اداره کار ناحیه خود به دست آورید.

۱۲ . درباره خرید و یا عدم خرید کسب و کار مورد نظر خود تصمیم گیری کنید. اگر قصد خرید کسب و کاری را دارید، قبل از اقدام برای خرید، قرارداد خرید را تهیه کنید. مهم ترین هدف واسطه آماده کردن قرارداد در حین معامله است. با این حال شما می توانید این مرحله را با استخدام یک وکیل که در تنظیم قرارداد تخصص دارد، پشت سر بگذارید. طبق قرارداد فروش میزان مبلغی که برای خرید کسب و کار پرداخت خواهید کرد، مشخص می شود.

 

۱۳ . از صاحب کسب و کار بخواهید تا پیشنهاد نهایی را ارائه بدهد. در صورت عدم استفاده از خدمات واسطه معاملات بازرگانی مسئولیت مذاکره درباره پیشنهاد نهایی به عهده شما خواهد بود. با استفاده از یک قرارداد نهایی آمادگی خود را برای اتمام معامله اعلام کنید و با خرید کسب و کار به قیمت کاملاً مناسب فروشنده را خوشحال کنید. می توانید از طریق وکیل خود قراردادهای جدیدی را تنظیم کنید.

۱۴ . قرارداد فروش کسب و کار را به صورت رسمی در یک دفتر اسناد رسمی تنظیم و امضا کنید. هنگامی که طرفین معامله درباره قیمت توافق کردند، قرارداد فروش را در یک دفتر اسناد رسمی امضا کنید.سپس تمامی قراردادهای قانونی را به نام خود انتقال دهید.فرایند فروش کسب و کار را با استفاده از برنامه زمان بندی شده ای که درباره آن به توافق رسیده اید، به پایان برسانید.

درباره ی HaMiDrEzA

پاسخی بگذارید